Šta predstavlja Zakon blokčejna?
Optimism uvodi okvir koji omogućava skaliranje Ethereum-a na potpuno novi način
Lokalizacija članka koji je prvobitno objavljen na BanklessPublishing web stranici.
Odricanje od odgovornosti: Bilten nije i ne može finansijski savet, uradite sopstvenu analizu pre ulaganja.
Članak: lawpanda | Urednici: trewkat i Hiro Kennelly | Slika: Chameleon
Optimism kolektiv, jedno od vodećih L2 rešenja za skaliranje Ethereum blokčejna, je nedavno objavio prvi nacrt okvira nazvanog Zakon blokčejna. U teoriji, Zakon blokčejna bi trebao upravljati blokčejn projektima koji su implementirani na bazi OP stack-a; svi ti projekti bi na kraju trebali da čine Superchain ekosistem - ujedinjeni skup blokčejn projekata koji su posvećeni otvorenom, decentralizovanom blokčejn prostoru. Zakon blokčejna predstavlja otvoreni i neutralni okvir koji treba da definiše minimalni standard za učesnike u Superchain ekosistemu.
Šta predstavlja OP stack?
OP stack predstavlja seriju softverskih modula koji su osnova za Optimism glavnu mrežu i znatno olakšavaju razvoj otvorenog programskog koda u ekosistemu. OP stack je osnova na kojoj u ovom trenutku funkcioništu projekti poput BuildOnBase, opBNB, ourZORA, i Magi, a novi blokčejn projekti se sve češće odlučuju na implementaciju na istoj osnovi. Optimism je predstavio koncept Superchain posle nedavne nadogradnje Bedrock. Superchain treba da obezbedi mogućnost kontinuiranog skaliranja mreže blokčejn projekata koji su zasnovani na OP-stack-u, uz određeni nivo međusobne povezanosti.
OP stack predstavlja prvu praktičnu realizaciju modularne teorije u blokčejn ekosistemu. Konačno se pojavio projekat koji je otišao dalje od papira i grafika, i koji opisuje kako bi modularna teorija mogla da funkcioniše na konkretnom primeru, sa programskim kodom, gde zapravo može da se vidi kako različite komponente rade u praksi.
— Uvod u OP stack
Pošto je OP stack licenciran kao javno dobro sa MIT licencom, programeri mogu da koriste OP stack programski kod na način kako žele. U praksi, kad postoji sloboda preuzimanja programskog koda, generalno se dešava da to dovede do različite primene standarda, gde se korisnici i programeri suočavaju sa izazovom individualne procene bezbednosti, kvaliteta i neutralnosti svakog pojedinačnog blokčejna. Zakon blokčejna ima za cilj da smanji ili eliminiše bar deo navedene neizvesnosti. Bitno je napomenuti – da bi predupredili moguće primedbe programera o tome da bi eventualni zahtevi za usaglašenost mogli blokirati nezavisne projekte – da će Zakon blokčejna imati primenu samo na OP blokčejn projekte koji se dobrovoljno odluče da postanu deo Superchain ekosistema.
Šta su osnovni zadaci Zakona blokčejna?
U ovom trenutku, svaki blokčejn na OP stack-u funkcioniše nezavisno, bez jednostavnog načina za implementaciju istih standarda i nadogradnji. Sa mehanizmima upravljanja koji su osmišljeni u istom duhu kao eksperimentalni i agilni pristup upravljanju od Optimism kolektiva, Zakon blokčejna bi trebao da postane vodeći princip za upravljanje Optimism blokčejnom i da olakša evoluciju Superchain-a u ujedinjeni kolektiv blokčejn protokola koji podržavaju zajedničku posvećenost otvaranju i decentralizaciji prostora na blokčejnu.
Preciznije rečeno, Zakon blokčejna ima za cilj da olakša minimalni standard u vezi sa zaštitom učesnika u ekosistemu, očekivanjima od platformi, primenjenim bezbednosnim standardima i zaštitom korisnika i servisera u Superchain ekosistemu. Uz to, treba da omogući ekonomiju obima na Superchain nivou u pogledu razvoja i održavanja osnovne infrastrukture poput servisa kao što su prikaz blokova i transakcija, indeksiranje elemenata, sekvenciranje itd.
Otvaranje OP stack-a treba da bude prvi korak u razvoju visoko kompatibilnih L2 i L3 rešenja. OP zajednica voli da ih zove op-blokčejnima. Kroz podelu znanja i doprinosu ojačanoj, standardizovanoj i modularnoj bazi programskog koda, svi navedeni sistemi mogu raditi zajedno na izgradnji budućnosti Ethereum ekosistema. Sa zajedničkim formatom za prenos poruka, svaki blokčejn može lako da komunicira sa drugim blokčejn protokolima, bez potrebe za različitim adapterima za svaki blokčejn.
— Uvod u OP stack
Čini se da je najbliža trenutna analogija Superchain protokolu – Cosmos Inter-Blockchain Communication (IBC) protokol, koji definiše skup osnovnih primitiva na niskom nivou za autentifikaciju, transport i transakcije, u kompletu sa skupom standarda na nivou aplikacije za semantiku imovine i podataka. Ipak, za razliku od Superchain-a, IBC ne razmatra niti se oslanja na identifikovanje minimalnog zajedničkog standarda za sve gore navedene karakteristike za mrežu blokčejn protokola u kojoj funkcioniše.
Uticaj Zakona blokčejna
Kada se formalno uvede kao standard, Zakon blokčejna bi mogao da izvrši značajan uticaj na ekosistem OP stack-a kroz privlačenje većeg broja programera i korisnika u Optimism zajednicu. Par ključnih prednosti koje donosi Zakon blokčejna uključuje:
Lakši razvoj međusobno povezanih blokčejn protokola: Zakon blokčejna bi trebao da olakša programerima da naprave unakrsne aplikacije koje mogu raditi na bilo kom OP blokčejnu. I to bi zauzvrat moglo olakšati korisnicima transfer imovine između različitih OP blokčejn protokola.
Unapređena bezbednost: Zakon blokčejna treba da uspostavi minimalne bezbednosne standarde za sve OP blokčejn projekte koji se odluče za Superchain, što će pomoći u zaštiti korisnika i programera od zlonamernih aktera u ekosistemu.
Povećana transparentnost: Zakon blokčejna povećava transparentnost u OP stack ekosistemu, kroz izgradnju poverenja i sigurnosti između korisnika i programera.
Zakon blokčejna kao vid društvenog ugovora
Svakako, otvorena je kritika da se Zakon blokčejna oslanja na OP stack i jedan sekvencer, uz nove kritike koje će se sa vremenom verovatno pojaviti na forumu upravljanja Optimism blokčejnom. Ipak, ukoliko nema drugih argumenata, Zakon blokčejna je nastao sa ciljem olakšanog razvoja novih projekata i povećanjem broja učesnika u kripto ekosistemu.
Gledano sa mog stanovišta kao advokata, Zakon blokčejna na Optimism platformi je bitan model koji donosi važne ideale u ekosistem, ali predstavlja slab zakon. Kao što je navedeno u saopštenju Optimism kolektiva, „fundamentalno, Zakon blokčejna predstavlja društveni ugovor (a ne pravni) . . . .” Slična formulacija je potvrđena u odricanju odgovornosti na stranici za upravljanje Optimism blokčejnom:
Zakon blokčejna je u osnovi društvene prirode, sa namenom da vodi upravljanje Optimism protokolom i upućuje učesnike u Optimism kolektivu. Nije u pitanju pravni ugovor i ne pruža nikakve pravno sprovodljive garancije, zastupanja, obeštećenja, prava ili obaveze. Učesnici se samostalno obavezuju na primenu Zakona blokčejna. Nijedna strana ne stiče sposobnost da obavezuje drugu na osnovu zajedničke posvećenosti smernicama u Zakonu blokčejna.
Na primer, dok Zakon blokčejna uključuje koncept zaštite učesnika, te zaštite su uokvirene na način koji odražava važnost principske zaštite korisnika, ali se ne otvaraju mogućnost zakonskih prava ili obaveza. Ukoliko se prekrši zaštita učesnika, jedina mogućnost za učesnike je apel ka upravljačkom mehanizmu na Optimism platformi, što je u suštini apel na demokratski proces na blokčejnu.
Sistem upravljanja Optimism platformom ne predstavlja pravno lice ili jedinstveno sudsko telo. U pitanju je skup različitih, međusobno nepovezanih, nezavisnih i ne-koordinisanih pojedinačnih glasača. Rezultati glasanja se ne mogu garantovati.
Uz to, učesnici u Superchain-u neće imati mogućnost da ugovorno obavežu druge učesnike na osnovu zajedničke posvećenosti predloženim – i verovatno usvojenim na kraju – smernicama. I pored toga što je Zakon blokčejna izričito protiv stvaranje bilo koje vrste partnerstva, zajedničkog ulaganja, zapošljavanja, franšiza ili odnosa kroz agenciju, verovatno još uvek postoji efekat obezbeđivanja aspekata kolektivnog pregovaranja u ugovaranju i razvoju infrastrukture sa različitim spoljnim stranama.
I pored toga što se trenutna iteracija Zakona blokčejna može smatrati pomalo „slabom“, kad se gleda sposobnost da sprovodi sopstvene standarde, to ne znači da se sprovodljivi pravni mehanizmi koji koriste OP stack tehnologiju i implementiraju ideale OP stack neće evoluirati u narednom periodu. Ali, za sada izgleda kao da reč „zakon” nema pravo značenje u nazivu Zakon blokčejna, iako predstavlja dobronamernu težnju.
Biografija autora/dizajnera
Lawpanda je američki advokat koji ima aktivnu praksu u sudskim sporovima i kroz savetovanje pomaže stvaraocima, programerima, tradicionalnim kompanijama i decentralizovanim zajednicama. Sada je član Blockchain Lawyers Group, pravnog saveza BanklessDAO, LexDAO, LeXpunK i član/konsultant/saradnik različitih DAO organizacija i protokola. Pročitajte šta deli i piše na Mirror-u i povežite se sa njim na aplikaciji, ranije poznatoj kao Twitter, LinkedIn-u, ili nathan@lexfg.com.
Biografija urednika
Trewkat je pisac, urednik i dizajner u BanklessDAO. Ona je zainteresovana za učenje o kripto ekosistemu i NFT-ovima, sa fokusom na to kako najbolje preneti znanje drugima.
Hiro Kennelly je pisac, urednik i koordinator u BanklessDAO, saradnik u Bankless Consulting-u, i DAOpunk.
Biografija dizajnera
Chameleon je dizajner i stvaralac u web3 prostoru.
BanklessDAO je obrazovna i medijska platforma koja je posvećena pomoći pojedincima da postignu finansijsku nezavisnost.
Članak ne sadrži finansijske savete, samo obrazovne informacije. Čitanjem članka, slažete se i potvrđujete gore navedeno, kao i da niste pozvani da donesete finansijsku odluku i da ni na koji način ne dobijate nikakvu finansijsku projekciju, obećanje ili prećutni zaključak o sposobnosti da postignete finansijske dobitke.
Bankless Publishing uvek prihvata nove podneske za objavljivanje članaka. Svakako bi voleli da pročitamo vaš rad, pa možete poslati članak ovde!
Više informacija na sličnu temu
Upravljanje Optimism platformom, od Trewkat
Javno dobro u Africi od Abidemi
Optimism sintetizuje novu ekonomsku paradigmu od BanklessDAO